AUGUST VELO

AUGUST VELO

Stanica Wodna w Płaskiej – śluza Dąbrówka (Białoruś).

Pierwsze 12 km od śluzy Gorczyca do śluzy Mikaszówka (mijając po drodze śluzy Paniewo i Perkuć) pokonujemy rowerem po trasie Green Velo. Pod dotarciu do wsi Mikaszówka, warto zwiedzić Kościół Parafialny pw. Św. Marii Magdaleny – drewniany kościół z dwiema charakterystycznymi wieżami o wysokości 14 m. Powstał w 1907 roku, a jego wnętrze urządzone jest w tradycyjnym puszczańskim stylu (liczne rogi jelenie). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej przesłonięty obrazem św. Marii Magdaleny. Obok kościoła stoi nawiązująca do stylu całości dzwonnica (wysokość 10 m). Przed świątynią, na skrzyżowaniu ulic ustawiony został żeliwny pomnik pochodzący z Huty Sztabińskiej.

W Mikaszówce szlak rowerowy „Green Velo” skręca na północ w kierunku Wigier, przecinając się ze szlakiem rowerowym „August Velo” biegnącym z Mikaszówki na wschód w kierunku Grodna. Szlak „August Velo” łączy powiat augustowski z obwodem grodzieńskim. Jego trasa poprowadzi przez przejście graniczne na śluzie Kurzyniec w Rudawce, a swój koniec ma w Grodnie – malowniczo położonym nad Niemnem. August Velo ułatwia turystom poznanie atrakcji Kanału Augustowskiego, szczególnie w kontekście ruchu bezwizowego wprowadzonego przez Białoruś w białoruskiej strefie Kanału Augustowskiego. Na trasie August Velo znajdują się MOR-y, czyli Miejsca Odpoczynku Rowerzystów: na śluzie Dąbrówka (2 lokalizacje do uzupełnienia) oraz wypożyczalnie rowerów (również do uściślenia).

Z Mikaszówki trasa „August Velo” wiedzie wzdłuż Kanału Augustowskiego do polsko-białoruskiego przejścia granicznego na śluzie Kurzyniec (10 km).

Z sezonowego, polsko-białoruskiego przejścia granicznego „Rudawka-Lesnaja” na śluzie Kurzyniec, można korzystać od 1 maja do 1 października w godzinach od 7.00 – 19.00 czasu polskiego (8.00 – 20.00 czasu białoruskiego). Granicę można przekroczyć łódką, kajakiem, rowerem lub pieszo. Park „Kanał Augustowski” i przyległe do niego tereny (Grodno z rejonem grodzieńskim oraz Brześć z rejonem) objęte są strefą bezwizową, w której maksymalny okres pobytu w celu turystycznym wynosi do 15 dni kalendarzowych. Osoby chcące skorzystać z ruchu bezwizowego powinny posiadać przy sobie ważny paszport, ubezpieczenie na czas wyjazdu oraz stosowny dokument potwierdzający tryb bezwizowy. Dokument wystawia praktycznie każda polska firma turystyczna po wykupieniu dwóch usług turystycznych na Białorusi, trzeba też mieć ubezpieczenie i gotówkę – co najmniej 42 ruble białoruskie na każdy planowany dzień pobytu (ok. 20 euro) lub ich równowartość w walucie. Dodatkowe szczegółowe informacje są na stronie www.grodnovisafree.by .

Wniosek na przekroczenie granicy w trybie bezwizowym oraz ubezpieczenie, możliwe jest do uzyskania na Stanicy Wodnej Płaska. Zezwolenie na wjazd bezwizowy na Białoruś należy wykupić na 1 dzień przed planowanym przekroczeniem granicy. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wcześniejsze dopełnienie formalności w Augustowie, możemy to zrobić w Stanicy Wodnej Płaska co jednak wiąże się z jednodniowym postojem w Płaskiej.

Zostając na 1 dzień w Płaskiej: Spływ kajakowy: Mikaszówka – Płaska (13 km)  Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz puszczy. Pływanie kajakiem po jeziorze Gorczyckim, wizyta w Leśnym Ogrodzie Edukacyjnym przy Nadleśnictwie Płaska http://www.plaska.bialystok.lasy.gov.pl/edukacja, skorzystanie z sauny w Stanicy Wodnej  

Przekroczenie polsko-białoruskiego punktu granicznego „Rudawka-Lesnaja”. Po drodze śluzy Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka.

Dla amatorów spływów kajakowych ciekawym wariantem jest przepłynięcie granicy kajakiem. W miejscowości Rudawka rozpoczynamy 20 km. spływ kajakowy do Niemnowa, podczas którego pokonujemy 3 śluzy: Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka. Na trasie spływu odprawa paszportowo-celna na jedynym w Polsce wodnym przejściu granicznym na śluzie Kurzyniec. W tym wariancie możemy po noclegu w Dąbrówce, udać się do Grodna rowerem lub autobusem. Kontynuowanie spływu kajakiem do Grodna nie jest rekomendowane z uwagi na konieczność płynięcia pod prąd rzeką Niemen na odcinku Niemnowo-Grodno.

Innym wariantem po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego jest zamiana roweru na kajak. Biuro turystyczne „Niemno Tur” http://nemnovotour.by w miejscowości Niemnowo, pomoże nam zorganizować spływ kajakowy na jednej z dostępnych tras:

„Pierścień Augustowski”

Długość trasy wynosi około 7,5 km. Na tych, którzy wybiorą tę trasę, czeka 3,5 godziny ciekawego spływu, w czasie którego można dowoli napawać się pięknem pejzażu i doskonalić swoje umiejętności wioślarskie. Trasa rozpoczyna się w miejscowości wypoczynkowej Niemnowo, następnie rzeką Ostaszanka płynie się do miejsca, gdzie wpada ona do Niemna, a dalej Kanałem Augustowskim do śluzy Niemnowo. Tutaj odbywa się śluzowanie (około godziny) i dalej spływ kontynuowany jest rzeką Ostaszanką do miejscowości Niemnowo.

„Czarna Hańcza”

Pokonanie trasy o długości 24 km trwa około 12 godzin. Ten wariant jest przeznaczony dla miłośników spływów, którzy chcieliby w pełni cieszyć się pięknem grodzieńszczyzny. Trasa rozpoczyna się przy pomoście w pobliżu „Starego Mostu” („Стары Мост„), następnie uczestnicy płyną rzekami Niemen, Marycha i Czarna Hańcza. Trasa przebiega przez wsie Kadysz (Кадыш) i Zacisze do ujścia Czarnej Hańczy do Niemna.

„Niemanskij”

Długość tej trasy wynosi około 20 km. Czas: 5 godzin. Jest to spływ po rzece Niemen od ujścia Kanału Augustowskiego do przejścia granicznego Priwałka (Schwendubre). Dokonując wyboru należy pamiętać, że cała trasa przebiega wzdłuż rzeki granicznej.

„Kotra”

Jest to najdłuższa trasa wodna oferowana zwiedzającym białoruską część Kanału Augustowskiego. Jej długość to aż 27 km, a czas potrzebny na spływ to 2 dni. Trasa zaczyna się w miejscowości Berszty, biegnie wzdłuż rzeki Kotra do jej ujścia do Niemna. Uczestnicy spływu będą mieli wspaniałą okazję odwiedzić po drodze wioski Gołowacze, Kaszubińce i Ogorodniki na drodze, gdzie zachowały się drewniane kościoły i  dworki z XVII w., a także zobaczyć miasto Skidel.

Ciekawą opcją jest jednodniowy spływ kajakowy na trasie Rudawka (Polska)- Dąbrówka (Białoruś) o długości 20 km. Spływ rozpoczyna się ok. g. 8.30 w Rudawce gdzie na wodnym przejściu granicznym na śluzie Kurzyniec odbywa się odprawa paszportowo-celna. Dalej spływ Kanałem Augustowskim po stronie białoruskiej, pośród lasów i pięknych wysokich zalesionych brzegów, z dala od zabudowań. Odpoczynek w Dąbrówce i powrót tą samą trasą. Na trasie będą 4 śluzowania. Z Rudawki powrót busem do Augustowa (ok. g. 19.00-20.00).

Szlakiem „August Velo” wokół Kanału Augustowskiego

Po stronie białoruskiej szlak rowerowy August Velo łączy się z trasa rowerową „Kanał Augustowski”, która zaczyna się w miejscowości Lesnaja. Długość trasy wynosi 25 km i jego pokonanie zajmie około 4 godzin. Trasa prowadzi od przejścia granicznego Liesnaja (Rudawka), przez śluzy Kurzyniec, Wołkuszek, po czym docieramy do śluzy Dąbrówka. Śluza Dąbrówka zbudowana została w latach 1828-29 zgodnie z planem Ignacego Prądzyńskiego i znajduje się na 92 kilometrze Kanału Augustowskiego. Aktualnie śluza Dąbrówka to unikalny obiekt przyciągający turystów zainteresowanych aktywnością na świeżym powietrzu. W bezpośredniej bliskości śluzy znajduje się jeden z trzech na szlaku August Velo – „Miejsc Odpoczynku Rowerzysty”. Wieś Nemnowo znajduje się w miejscu, w którym Kanał Augustowski oddziela się od koryta Niemna. Główną atrakcją jest największa na całym Kanale Augustowskim, czterokomorowa śluza Niemnowo. W drodze do Niemnowa turyści mają możliwość zwiedzenia wsi Liesnaja, Sonicze. Ruch odbywa się prawym brzegiem kanału do Uroczyska Carewo, oprócz tego przewidziane jest promieniowe wyjście do jeziora Zelenka.

Trasa kończy się w miejscowości Niemnowo, gdzie też znajduje się Muzeum Historii Kanału Augustowskiego. Eksponaty muzeum przedstawiają zwiedzającym historię rozwoju śluzy i Kanału Augustowskiego. Obecna ekspozycja muzeum zaskoczy zwiedzających zachowanymi książkami pomiaru wody, ogromnymi i miniaturowymi częściami mechanizmów bramowych oraz przedmiotami gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz.

(Telefon: +375 33 687 80 01; Adres: rejon grodzieński, Niemnowo 2)

Dla amatorów wycieczek rowerowych po lesie interesującym będzie trasa rowerowa „Zielone koło” o długości 15 km. Trasa zaczyna się przy śluzie Dąbrówka i prowadzi przez Uroczysko Carewo (ур. Царова) do wioski Sonicze. Ścieżka turystyczna przechodzi także przez Tamę Czartok (Чарток)

Trasa rowerowa Lisia Góra to dobry wybór dla osób, które chcą zaznajomić się z otoczeniem parku, zwiedzić okoliczne osady i poznać ich historię. Trasa otrzymała nazwę na cześć miejscowości Lisia Góra, w której znajduje się mogiła powstańców styczniowych 1863 r.

Na tych, którzy wybiorą tę trasę czeka surowy test wytrzymałości – długość trasy to 72,7 km zaś jej przejechanie zajmie około 10 godzin. Trasa zaczyna się w miejscowości Niemnowo, i przebiega przez wsie Zacisze, Hołowieńczyce, Kalety, Liesnaja, Ostasza, Nowiki, Radziwiłki. Trasa biegnie lewym brzegiem rzeki Czarna Hańcza, przejść wzdłuż rzeki Marychy, mijając piękne jeziora Sawek, Kawinia, Jendriena. Po drodze można zajrzeć do miasteczka Sopoćkinie i wstąpić do chutoru Tartak. Oprócz tego po drodze można obejrzeć zespół pałacowo-parkowy Górskich oraz obelisk – posterunek graniczny im. Siwaczewa (1941).

Dla pasjonatów historii ciekawym wyborem będzie szlak „Linii Mołotowa” – biegnący wzdłuż słynnej linii fortyfikacji obronnych. Praktycznie na całej długości trasy można zobaczyć można własne oczy i zbliżyć się do obiektów z betonu i stali z ponad półwieczną historią, które stały się uczestnikami bitew największej wojny w historii świata. Trasa jest okrężna i stosunkowo krótka – zaledwie 12 km. Rozpoczyna się przy śluzie Dąbrówka, przechodzi przez Uroczysko Carewo (ур. Царова), miasteczko Sopoćkinie (Сапоцкiн) i wsie Sonicze (Сонiчы), Pesczany (Пясчаны), Nowiki (Новiкi) i Radziwiłki (Радзiвiлкi), gdzie można zwiedzić zachowany tu dwór Górskich.

Szlakiem August Velo z Niemnowa przez Radziwiłki, Sopoćkinie, Zareczankę do Grodna

Z Niemnowa szlak August Velo prowadzi w kierunku Grodna. Wyruszamy w kierunku miejscowości Radziwiłki, która położona jest 4 km na północny wschód od wsi Sopoćkinie i 20 km na północny zachód od centrum Grodna. Kilometr na północ od wsi przebiega Kanał Augustowski. Radziwiłki, lub Mały Świack, zaczął być osiedlany w XVII wieku przez kamedułów, którzy uprawiali tu warzywa i winogrona. W XVIII wieku majątek przeszedł w prywatne ręce, a już w następnym stuleciu kupił go inspektor z Warszawy Piotr Górski. Górscy byli bardzo postępowymi właścicielami: wybudowali w sąsiedztwie fabrykę skrobi, zbudowali kościół. Założyli park z rzadkimi drzewami – buki, jodły, egzotyczne rośliny i oczywiście lipowa aleja, na której dwa drzewa przeplatały się pniami. Pod koniec XIX wieku dwór zyskał status agroturystyki w strefie Kanału Augustowskiego. Nietknięte nadal pozostały budynki gospodarcze z czasów Górskich, stawy, parkowe aleje i fabryka skrobi z tym samym.

Z Radziwiłek trasa wiedzie do miasteczka Sopoćkinie – znanego już od XVI wieku jako miasteczko powiatu grodzieńskiego województwa trockiego. W swoim czasie osada miała własny herb. Miejscowość znajduje się na styku trzech państw – Białorusi, Litwy i Polski. Nieprzypadkowo mieszkańcy rozmawiają po białorusku, polsku i litewsku. Do niedawna także ulice miały nazwy w trzech językach. Główną atrakcją miejscowości Sapoćkinie jest Kościół Wniebowzięcia Marii Panny, który został zbudowany w 1789 roku. W historii był wielokrotnie poważnie niszczony lub przebudowywany, zdarzały się również pożary. Obecnie został całkowicie odnowiony i został mu przywrócony pierwotny wygląd.

Sopockińska tradycja ludowa, malowanie pisanek, zyskała status kulturowej wartości historycznej twórczości niematerialnej. Muzeum Pisanki Sopockińskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego. W muzeum można nie tylko zobaczyć i spróbować samemu namalować „sopocińskie pisanki”, ale także zapoznać się z techniką wykonywania szopek wielkanocnych, zobaczyć kolekcję rzadkich pocztówek z okazji głównego chrześcijańskiego święta.

            Telefon: + 375 152 99 24 85, +375 152 99 23 09.

            Adres e-mail: an.golubcova@yandex.ru

Adres: rejon grodzieński, Sopoćkinie, ul Grodzieńska 17

W wiosce są także inne niepowtarzalne zabytki. Znajduje się tu cmentarz żydowski, który jest jednym z najstarszych cmentarzy w Republice Białorusi. Oprócz tego niedaleko kościoła na cmentarzu katolickim znajduje się mogiła generała J. Olszyny-Wilczyńskiego. W miasteczku znajduje się punkt Informacji Turystycznej oraz wypożyczalnia rowerów i punkt serwisowy.

Po zwiedzeniu miasteczka możemy udać się na 39 kilometrową trasę rowerową „Szlakiem Magnata Wołłowicza”. Trasa przebiega przez wsie Nowiki (Новiкi), Dorguń (Доргунь) Markowce (Маркаўцы), Gołynka (Галынка), Bojary (Баяры), Pierstun (Перстунь), Świack (Свяцк). Po drodze można zobaczyć jezioro Dorguńskie (воз. Доргуньскае) i pomnik strażnicy im. Kiryczenki (1941). Główną atrakcją trasy rowerowej jest zespół pałacowo-parkowy we wsi Świack (Свяцк) magnata Wołłowicza, pomnik architektury i sztuki krajobrazu z XVIII wieku, który przypomina francuski Wersal. Budową pałacu kierował znany włoski architekt Giuseppe Sacco. Pałac i liczne budynki gospodarcze, położone na bardzo malowniczym terenie, są dosłownie otulone ze wszystkich stron stawami i kanałami. Zespół składa się z trzech części: centralnej i dwóch skrzydeł połączonych galeriami. Trzeba podkreślić, że na świecie są tylko dwa takie zamki: w Wersalu i tutaj. Pałac położony jest w głębi parku, który jest jednym z pierwszych parków na Białorusi. Został założony koniec XVIII wieku w stylu pejzażowym. Przed pałacem znajduje się duży owalny parter ogrodowy, który przechodzi w system sztucznych zbiorników. Za systemem stawów bocznych w południowej części posiadłości znajduje się duże wzgórze porośnięte lasem, a na brzegu centralnego zbiornika zbudowano kaplicę-grobowiec w stylu neogotyckim z XIX wieku. Zespół pałacowo-parkowy w Świacku jest zabytkiem architektury i pejzażu XVIII wieku, ma trzecią kategorię wartości i jest wpisany na państwową listę wartości historycznych i kulturowych.

Opuszczając Świack przejeżdżamy do wsi Zareczanka (д. Заречанка) leżąca na trasie do Grodna. W centrum wsi znajduje się Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, naprzeciwko którego ulokowane jest Muzeum Białoruskiego Ręcznika „Melodia ręcznika”.

W muzeum prezentowana jest bogata kolekcja ręczników – ponad 130. Najciekawszymi eksponatami wystawy są rzadkie ręczniki ślubne. O tym jak powstawały ręczniki opowiedzą narzędzia do ręcznej obróbki lnu, takie jak czesadło, wrzeciono, kołowrotek, krosno, tarlica, koziołek na motki itd. Opowieść uzupełnią stare fotografie, znalezione w archiwach.

            Telefon: + 375 152 91 81 25, +375 152 77 01 93.

Adres: rejon grodzieński, Zareczanka

Przed wyruszeniem do Grodna (11 km) można odpocząć i sprawdzić stan techniczny roweru w Miejscu Odpoczynku Rowerzysty znajdującym się przy Muzeum Białoruskiego Ręcznika.

Strefa Kanału Augustowskiego – Gospodarstwa Agroturystyczne

Przenocować można w jednym z kilku gospodarstw agroturystycznych, zaś gościnni gospodarze zorganizują niezapomniany wypoczynek dla gości według indywidualnego programu. Warunki zakwaterowania – w zależności od gustu. Od autentycznej wiejskiej izby do wygodnych domków z wszystkimi udogodnieniami i dobrami cywilizacji, ale z zachowaniem wiejskiego kolorytu.

„Augustowski Gościniec” (Августовский гостинец) – 20 miejsc – gospodarstwo położone przy Kanale Augustowskim, dwa kilometry od śluzy Dąbrówka i tylko 30 kilometrów od Grodna. Jest tu miejsce, aby aktywnie wypocząć, można wędkować, jeździć na rowerze czy grać w piłkę. Na terenie znajdują się grille, altanki i boisko do siatkówki. Adres: rejon grodzieński, Rynkowce 2a Kontakt: +375 29 868 86 33, +375 29 655 16 19

Dworek „La Sviatska” (Усадзьба ля Свяцка) – 11 miejsc – Duży komfortowy dom urządzony w rustykalnym stylu. Właściciele dworku „La Sviatska” przedstawią historię swojej ziemi, rzemiosła ludowego i folkloru. Tutaj goście mogą skosztować najsmaczniejszych dań narodowej kuchni białoruskiej, polskiej i litewskiej. Można spacerować na terenie zespołu pałacowo-parkowego Światsk, który znajduje się zaledwie 100 metrów od domu. Adres: rejon grodzieński, Królewszczyna 7; Kontakt: +375 29 886 67 57  www.sviatsk.by

Gospodarstwo agroturystyczne „Tartak” (Усадьба «Тартак») – 7 miejsc – na terenie gospodarstwa znajduje się miejsce do grillowania oraz altana, w której można odpoczywać na świeżym powietrzu. Gospodarstwo otoczone jest lasem iglastym, składającym się ze starych sosen i jodeł, w którym można zarówno zbierać grzyby, jak i chodzić na spacery, aby oddychać czystym powietrzem. Miłośnicy wędkarstwa mają możliwość łowienia ryb. Aktywny wypoczynek umożliwiają boiska sportowe, a dla dzieci są place zabaw z huśtawkami. Adres: rejon grodzieński, Tartak 3, Kontakt:  +375 29 871 95 51, +375 29 789 73 24, +375 152 963 045, +375 152 51 10 66.

Augustowski Zakątek (Августовский закуток) –  8 miejsc – właściciele gospodarstwa mogą zaoferować wycieczki do miejsc II wojny światowej: punktów ogniowych, które rozmieszczone są w lasach (jeden z nich znajduje się tuż za terenem gospodarstwa). W odległości 4 km od gospodarstwa znajduje się słynny Kanał Augustowski, który oferuje całą gamę atrakcji wodnych: kajaki, łodzie, katamarany, pływające bańki, wycieczki statkiem. Adres: rejon grodzieński, Sopoćkinie, ul. Nowaja 33, + 375 152 99 21 43, +375 29882 44 85.

Sonicze (Соничи) – 18 miejsc – Gospodarstwo położone wzdłuż linii brzegowej Kanału Augustowskiego. Drewniany dom gościnny pełen jest aromatu drzewa. W domu znajduje się salon, dwie sypialnie, kuchnia, toaleta, prysznic, duża sauna, basen. Gospodarstwo Sonicze to połączenie urzekającego piękna natury i komfortowego nowoczesnego designu. Goście mogą tu spędzić wyjątkowe, niezapomniane wakacje z dala od zgiełku miasta, przy grillu. Mogą wędkować, jeździć na rowerze, pływać łódką, kajakiem czy katamaranem. Adres: rejon grodzieński, Sonicze 6a, Kontakt: +375 29 884 48 87, +375 152 944 311 www.usadba-sonichi.by

Na Kanale Augustowskim (На Августовском канале) – 10 miejsc – gospodarstwo znajduje się obok 4-komorowej śluzy w Niemnowie. Do dyspozycji turystów jest wygodny dom, w którym nocleg znajdzie 8 osób, sauna dla 10 osób, boisko sportowe, wypożyczalnia łódek, 3 rowery. Możliwe jest zamówienie konia. Istnieje także możliwość zwiedzenia prywatnego muzeum Kanału Augustowskiego. Aders: rejon grodzieński, Niemnowo 5a, Kontakt: +375 152 944 990, +375 29 120 00 60

U Iwanycza (У Иваныча) – 8 miejsc – miłośnicy wędkowania mają możliwość złapania dobrej ryby i przygotowania jej na otwartym ogniu. I oczywiście, wiejski wypoczynek nie może obejść się bez bani. Wspaniała opalana drewnem bania czeka na swoich gości o każdej porze dnia i nocy. Pływanie łodzią, spacer po lesie i wzdłuż Kanału Augustowskiego pieszo lub jazda rowerem oraz dobra atmosfera, to tylko mała część tego, co możemy zaoferować. Adres: rejon grodzieński, Sonicze 16a Kontakt: +375 29 280 23 47, +375 29 524 92 75, e-mail: saa-fialka@mail.ru  

Czarne Kamienie (Черные камни) – 15 miejsc – gospodarstwo położone jest 25 minut jazdy od Grodna przy drodze do Sopoćkinie, 3 km od Kanału Augustowskiego. W domu znajduje się bania z drewna, prysznic, kuchenka mikrofalowa, telewizja satelitarna,. W domku są 2 pokoje, na terenie znajduje się wygodny parking, altana dla gości (do 25 osób). W domu znajduje się komputer z dostępem do Internet. Adres: rejon grodzieński, Useniki 13 Kontakt: +375 29 782 77 13, +375 29 386 66 69, www.chernye-kamni.by

Chata u Stacha (Хата у Стаха) – gospodarstwo agroturystyczne położone jest w miejscowości Sopoćkinie. Gospodarstwo ma bardzo dobrą lokalizację, dzięki czemu nasi goście mogą zwiedzić Kościół Wniebowzięcia NMP, Kanał Augustowski, Pałac Wołłowiczów i inne atrakcje. Adres: obwód grodzieński, rejon grodzieński, Sopoćkinie, pier. Augustowskij 5 Kontakt: +375 29 887 18 17 https://adpaczynak.by/

Dom Myśliwego 10 miejsc, Kadysz, (д. Кадыш) tel. +375 44 5329606; miejsce dla tych, którzy chcieliby spędzić urlop w samotności, z dala od wścibskich oczu. Sam domek myśliwski wyposażony jest w dziesięć łóżek, znajduje się w nim przestronny salon i funkcjonalna kuchnia. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dodatkowo przewidziano wycieczki po okolicy, spływy po Kanale Augustowskim, obserwacja dzikich zwierząt, wycieczki po Grodnie i okolicach. 

Hostel Sonicze (Хостел «Соничи») 15 miejsc, Sonicze, +375 152 483530; Hostel położony jest w malowniczej okolicy, 7 km od Kanału Augustowskiego. W odległości 9 km od Hostelu, przy śluzie Dąbrówka, można skorzystać z wypożyczalni łodzi i katamaranów. Na terenie domu jest grill i drewno opałowe. Obiekt ma także własna salę konferencyjną.

Dom śluzowego Kurkul (Дом смотрителя «Куркуль») 6 miejsc, śluza Dąbrówka, +375 152 483 530;W domkach znajduje się wyposażona kuchnia. Rejsy statkiem, altanki do wynajęcia, wynajem łodzi i katamaranów za dodatkową opłatą.

Ośrodek turystyczny „Niemnowo” (Туристическая база „Немново”), wieś Niemnowo (śluza Niemnowo), tel. +375 29 1792539, hostel, kemping, www.nemnovotour.by

Forty Twierdzy Grodno W okolicach Kanału Augustowskiego zachowało się 80 obiektów obronnych, wśród których znajdują się fortyfikacje 68 rejonu umocnionego 1940-1941 i Twierdzy Grodno 1887-1915 – milczący świadkowie wydarzeń pierwszej i drugiej wojny światowej. Po raz pierwszy kwestia budowy obiektów obronnych wokół Grodna została poruszona w 1775 roku. Ale upłynęło 100 lat zanim powstał pierwszy punkt obrony złożony z siedmiu fortów. Większość fortów zostało wysadzonych podczas odwrotu wojsk rosyjskich w 1915 roku, ale część z nich zostało wykorzystanych jako wzmocnienia w obronie wojsk rosyjskich przeciwko Niemcom. W rejonie wsi Zagorany znajduje się na wpół zniszczony I Fort Twierdzy Grodno. Twierdza spełniała swoje zadanie raptem 1 dzień – 1 września 1915 roku, kiedy pułk piechoty uległ atakowi mających znaczną przewagę wojsk niemieckich. Oficerowie, zrozumiawszy, że da się stawić oporu Niemcom, wysadzili fort. Ale 16 lipca 1944 r. po wyzwoleniu Grodna fort nr 1 jeszcze raz wziął udział w ciężkich walkach. II Fort Twierdzy Grodno znajduje się w rejonie wsi Naumowicz. Zasłynął tym, że był wykorzystywany w dwóch wojnach światowych – w czasie pierwszej wojny światowej jako obiekt fortyfikacyjny, a w czasie drugiej wojny światowej jako miejsce masowych egzekucji ludności cywilnej, Żydów, jeńców z polskiej inteligencji. Ku czci zamordowanych mieszkańców miasta koło fortu wzniesiono dwa pomniki: pierwszy to krzyż z płytami, na których wyryto nazwiska zamordowanych, a drugi w miejscu masowych mordów sowieckich jeńców i ludności cywilnej. Tragiczną historię wydarzeń, które miały tu miejsce w czasie obu wojen światowych opowiedzą członkowie stowarzyszeń miłośników z Centrum Kultury w Raciczach, przedstawiając rekonstrukcję wydarzeń „Droga pamięci”. W ramach wycieczki turyści zwiedzą posterunek graniczny imienia lejtnanta Wiktora Usowa. IV Fort Twierdzy Grodno to jedyny z trzynastu, którego nie zdążyła wysadzić rosyjska armia podczas odwrotu w czasie pierwszej wojny światowej. Jedną z głównych atrakcji  fortu jest zachowany pancerny punkt obserwacyjny systemu Głównego Zarządu Inżynieryjnego, znajdujący się pośrodku przedpiersia z lekkim przesunięciem w prawo. Po stu latach można tu zobaczyć w oryginalnej formie fortyfikacje z tamtych czasów.

DZIEŃ 5

Grodno

Położone jedynie 15 k od polskiej granicy Grodno, nie jest zbyt częstym kierunkiem destynacji turystów. A szkoda. Jeśli chcesz poczuć niecodzienny klimat, wybierz się właśnie tutaj. Grodno to miasto, w którym ducha historii można spotkać na każdym kroku. Spotkanie to jest o tyle ciekawe, że często widać w nim część naszej – polskiej historii. Ludzie słyną z niezwykłej gościnności, zabytki mają splendor, a ceny w restauracji czy kafejkach są przystępne. Mało kto wie, ale miasto związane jest z osobą Elizy Orzeszkowej, mieszkała tu też inna wybitna pisarka – Zofia Nałkowska.

Co warto zobaczyć? Przedstawiamy TOP listę zabytków i najciekawszych grodzieńskich atrakcji.

Zabytki

Cerkiew Świętych Borysa i Gleba

Kościół Świętych Borysa i Gleba to wyjątkowe arcydzieło grodzieńskiej szkoły architektury, zbudowane w XII w. przez architekta Piotra Milonega. Projekt kościoła należy do tradycji bizantyjskiej architektury świątynnej.

Unikalną cechą świątyni jest duża liczba naczyń ceramicznych – głośników, wbudowanych w łuki ścian z wystającymi szyjkami, dzięki którym przez wiele stuleci zachowała się wspaniała akustyka.  

Adres: ul. Kołoża 6

Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego

Pojawienie się kościoła św. Franciszka Ksawerego w mieście związane jest z działalnością jezuickich mnichów w Grodnie w drugiej poł. XVII w., którzy zostali zaproszeni przez króla Stefana Batorego. W 1725 r. w wieży północnej kościoła zainstalowano mechaniczny zegar wieżowy, uważany za najstarszy zegar wieżowy w Europie. Wnętrze kościoła zdobi 13 ołtarzy.

Adres: ul. Sowiecki 4

Stary i Nowy Zamek

Stary Zamek to jeden z najstarszych historycznych budynków na Białorusi, powstał jako ufortyfikowana osada. Był niegdyś rezydencją wielkich książąt litewskich i polskich królów. Dotrzemy do niego kamiennym mostem – najstarszym na Białorusi. Obecnie znajduje się tu Państwowe Muzeum Archeologiczne i Historyczne w Grodnie. Naprzeciwko Starego Zamku znajduje się Nowy Zamek, który odegrał bardzo ważną rolę w historii Polski. Tu w 1793 r. odbyło się „ciche” posiedzenie Sejmu, które zatwierdziło drugi rozbiór republiki szlacheckiej.

Adres: ul. Zamkowa 20, ul. Zamkowa 22

Wielka Synagoga Chóralna

W XVI w. w tym miejscu stała drewniana synagoga zbudowana przez włoskiego architekta Santi Gucci. W wyniku dwóch poważnych pożarów z synagogi pozostała tylko duża sala modlitewna. W synagodze zbudowanej na początku XX w. znalazły się pozostałości dawnej bożnicy. Według grodzieńskich historyków główną częścią budynku jest stara synagoga z XVI w.

Adres: ul. Bolszaja Troickaja 59А

Wieża strażacka

W 1870 r. w Grodnie pojawiła się pierwsza drewniana wieża straży pożarnej. Na początku XX wieku została ona zastąpiona kamienną. Każdego dnia o godz. 12 w południe ze szczytu wieży płyną dźwięki „Białoruskich fanfar”. To trębacz w starym stroju informuje mieszkańców Grodna, że w mieście jest spokojnie.

Uwagę turystów przyciąga fresk znajdujący się nad budynkiem straży pożarnej. Przedstawia stojących w rzędzie strażaków, w tym kobietę, która wygląda (nieprzypadkowo) jak Mona Lisa. Obecnie mieści się tu muzeum straży pożarnej.

Adres: ul. Zamkowa 19

Muzea

Muzeum Historii Żydów Grodzieńszczyzny (Muzeum Na Troitskoj)

Odwiedzający muzeum dowiedzą się, jak żyli i czym się zajmowali Żydzi w Grodnie od XII w. do dnia dzisiejszego. W muzeum znajdują się także materiały o mieszkańcach Grodna, którzy ryzykowali życiem ratując Żydów podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

      Tel.: +375 29782 61 14

Adres: ul. Bolszaja Troickaja 59

Muzeum Miejskiego Życia i Historii Miasta Grodna

Muzeum Życia to niezwykłe muzeum – to podróż w czasie. Nie ma tu szklanych gablot, a każdy eksponaty można brać do ręki, oglądać.

Tel: +375 33 604 90 08

Adres: ul. Lermontowa 25

Kuchnia

Kuchnia białoruska narodowa cieszy się wielowiekową tradycją. Ma wiele wspólnego z kuchnią sąsiadów, zarówno Polaków, jak i Litwinów. Wyróżnia się dużym wyborem potraw ziemniaczanych raz mącznych. Może nie są to dania „fit”, ale smak jest naprawdę wyjątkowy.

Restauracja Kronon

W menu restauracji znajdują się wyszukane dania kuchni europejskiej i białoruskiej. Jako dodatek do głównego menu restauracja oferuje gościom sezonowe – menu lekkie letnie, hojne jesienne, rozgrzewające zimowe i radosne wiosna, bogate w witaminy. Na święta szef kuchni przygotowuje specjalne dania tematyczne, z których niektóre są przygotowywane w specjalnym piecu opalanym drewnem – josper.

Tel: +152 73 98 00, +375 29 360 00 50

Adres: Grodno, pl. Pyszki

Restauracja Zamek Zawieny

Drewniane rzeźbione kolumny z ornamentem, fontanna na środku sali i kamienie sprzyjają wygodnemu odpoczynkowi. Serwowane są tu tradycyjne napoje Słowian – miedowucha i żywe piwo, a w chłodne zimowe wieczory podawane jest grzane wino i zbiteń. Oryginalne dania z dzika, jelenia, łosia, żubra, przyrządzone według receptur tradycyjnej kuchni białoruskiej i europejskiej, mile zaskoczą zarówno smakoszy, jak i miłośników prostych potraw ludowych.

Tel: + 375 152 93 94 00,  + 375 29 350 05 50

Adres: obwód grodzieński, Korobczyce

Restauracja Królewskie Polowanie

Restauracja serwuje kuchnię białoruską i europejską. Tradycyjne dania są podawane obok dań z dziczyzny.

Tel: +37544 722 64 66

Strona: http://korolevskaya-ohota.grodnomk.by/

Adres: ul. Orzeszkowej 3

Po prostu kawa

Sklep -kawiarnia, gdzie każdy może delektować się świeżo paloną kawą. Jesteśmy dokładnie naprzeciwko wejścia do Starego i Nowego Zamku. Format sklepu-kawiarni polega na tym, że można tu kupić świeżo palone ziarna do domu i do biura, można także wypić filiżankę napoju w przytulnym otoczeniu.

Telefon: +375 44553 77 63

Adres: ul. Zamkowa 18

Restauracja Karczma na molo

Karczma znajduje się na brzegu Niemna u podnóża zamków. W sezonie letnim dostępny jest taras z drewnianymi stołami i altanami, jeśli jest zimno, można usiąść w środku.

Telefon: +375 152 74 20 45

Adres: ul. Zawodskaja 14

Kawiarnia Raskosza 1795

Raskosza to nie tylko kawiarnia, ale także cukiernia w okolicy, sprzedająca ciastka, torty i ciastka, a także kawę i herbatę. W kawiarni goście mogą usiąść w jednej z dwóch głównych sal lub na przeszklonym letnim tarasie. Menu oferuje bogaty wybór deserów, kawy i herbaty. Dla tych, którzy chcą zjeść coś konkretnego, są zupy, sałatki, ciepłe dania. Osobna strona menu poświęcona jest naleśnikom z różnymi nadzieniami (14 rodzajów).

Telefon: +375152 72 11 52

Adres: ul. Sowieckaja 7

Hotele

Hotel Kronon Park 

Hotel jest położony w parku Pyszki. Jest to park chroniony, położony na prawym brzegu Niemna, na obrzeżach miasta Grodna. Pomimo zacisznej lokalizacji w lesie, hotel znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem do centrum Grodna. W hotelu znajduje się restauracja (2 sale), bar w holu i galeria letnia. Restauracja „Kronon” oferuje swoim gościom wyśmienitą kuchnię francuską, włoską i tradycyjną białoruską.  Telefon: + 375 152 73 98 00            Adres: ur. Pyszki 1

Zespół hotelowy Simaszko (отель «Семашко»)

Hotel znajduje się w historycznym centrum miasta, dzięki czemu goście mogą w krótkim czasie dostać się do dowolnego punktu w Grodnie. W budynku hotelu mieści się restauracja Siemaszko, sala konferencyjna i biuro podróży Siemaszko Travel.

Telefon:  +375 152 75 02 99  Adres: ul. Antonowa 10

Hotel Nieman

Nieman mieści się w samym sercu miasta, na Placu Sowieckim. Dziś hotel oferuje swoim gościom komfortowe pokoje, w tym pokoje dla osób niepełnosprawnych.

Telefon:  +375 152 79 17 00  Adres: ul. Stefana Batorego 8 (Plac Sowiecki)

Hotel Turist

Hotel znajduje się 4 km od Starego i Nowego Zamku. Nieopodal hotelu znajduje się piękny park „Rumlowski”, gdzie można spacerować lub usiąść na ławce w cieniu drzew.

Telefon: +375 152 54 57 96   Adres: Janki Kupały 63

Hotel Białoruś

Hotel znajduje się 10 minut spacerem od zabytkowego centrum miasta, w którym można znaleźć wszystkie historyczne i kulturowe atrakcje Grodna: Cerkiew Kołożska, Synagoga, Stary i Nowy Zamek oraz inne ciekawe obiekty. W hotelu znajduje się salon fryzjerski, sklep sportowy, zegarmistrz, biuro tłumaczeń.

 Telefon: + 375 152 74 07 84, +375 29 580 24 34.

            Adres: ul. Kalinowskiego 1

Hostel Kip Town

            Nieduży hostel w samym centrum. W hostelu znajduje się strefa rekreacyjna, część gastronomiczna, skrytki do przechowywania rzeczy osobistych, kuchnia z własnym wyżywieniem oraz przechowalnia bagażu.

Tel: +375 152 60 82 46,  +375 29 237 78 82

            Adres: ul. Karola Marksa 11-4

Rozrywka

Obejrzałeś zabytki, poznałeś historię, zaliczyłeś spacer po muzeach i restauracjach. Warto chwilę odsapnąć. A jeśli jeszcze w twoim towarzystwie są najmłodsi, można wybrać także coś dla nich.

Aquacenter

Wybierz się całą rodziną w miejsce ekscytujących atrakcji wodnych ze zjeżdżalniami, kaskadami, gejzerami, basenem dla dzieci. Do dyspozycji gości są łaźnie tureckie, sauna fińska i rosyjska bania z mikrobasenami i pokojami relaksacyjnymi. Doświadczeni instruktorzy zapewnią bezpieczną kąpiel w 50-metrowym basenie, odpoczynek na wodzie i nauczenie pływania. Na terenie obiektu znajduje się również SPA i gabinet hydromasażu.

Tel:  + 375 152 44 74 07       

Adres: ul. Gorkiego 92

ZOO w Grodnie

ZOO w Grodnie jest pierwszym, największym i przez długi czas jedynym zoo na Białorusi. Za rok założenia uważa się 1927. Obecnie w ZOO żyje ponad 3 tysiące zwierząt 317 gatunków.

Tel: + 375 152 74 54 38        

Adres: ul. Timiriazewa 11

Rejs statkiem

Rejsy odbywają się od maja do października. W sezonie letnim kursują dwa statki: Olga Sołomonowa oraz Nieman.

Statek „Olga Sołomonowa” – rezerwacja tel: +375 152 52 13 42, 321 44 27 (МТS)

Statek podąża trasą z molo na Lewonabierieżnoj w Grodnie do Kanału Augustowskiego. Długość trasy: ok. 20 km. Statek mieści na pokładzie do 100 osób. Podróż przewidziana jest na cały dzień. Możliwa jest też trasa po rzece Niemen: w górę z Grodna do wsi Siwkowo (15 km). Sprzedaż biletów i początek rejsu: molo przy ul. Lewonabierieżnoj.

Statek Nieman – godzinę rozpoczęcia rejsu należy ustalać telefonicznie: 74 38 02, 8 044 555 36 40.

Bilety są dostępne na soboty i niedziele. Statek kursuje od rana do późnego wieczora. Odpływa z molo przy Śluzie Dąbrówka. Pokład mieści ok. 50 osób. Trasa wiedzie przez Kanał Augustowski.

Nasza rekomendacja: Wygodnie jest wybrać podróż z grupą wycieczkową. Operatorzy wycieczek rezerwują statek wcześniej, wybierają trasę z możliwością obejrzenia śluzowania, które jest najciekawszym momentem podróży.

Na największej śluzie Niemnowo, składającej się z czterech komór, proces ten trwa ponad 1h. Na śluzach dwukomorowych Dąbrówka  i Wołkuszek – ok.15 min.

Odległość do granicy statek pokonuje średnio w pięć godzin.

W weekendy rejsy są organizowane zgodnie z harmonogramem (czas trwania – ok. godziny).